British English- seriale, kanały na YouTube i podcasty do nauki brytyjskiego angielskiego

with 3 komentarze

Nadszedł czas matur. W tym roku nieco później niż zwykle.  Z tej okazji przygotowałam post z podcastami, serialami  oraz filmami na YouTube, dzięki którym opanujesz swój brytyjski akcent do perfekcji.

Na końcu zdradzę Ci też dwa tipy: jak słuchać, żeby wymiatać na listeningach oraz jak uczyć się słownictwa z seriali.

 

Czy brytyjski angielski to pieśń przeszłości?

Od wielu lat żyjemy w czasach dominacji kulturowej Stanów Zjednoczonych. To właśnie one wyznaczają trendy w Europie, a amerykańską angielszczyznę słychać w zdecydowanej większości produkcji filmowych i telewizyjnych. Przyzwyczaili się do niej także Brytyjczycy, którym znacznie łatwiej jest zrozumieć Amerykanów niż na odwrót.

W polskich szkołach przyjęło się jednak, że angielskiego uczymy się od native speakerów ze starego kontynentu. Nie ma to na szczęście zastosowania na egzaminach certyfikacyjnych, na których możemy sobie wybrać, w jakiej wersji angielszczyzny chcemy dany egzamin zdawać.  

Doskonale pamiętam czas matur, mimo iż od tego czasu minęło już 7 lat. Pamiętam wkuwanie słówek z banku słów znajdującego się na końcu repetytorium maturalnego, robienie fiszek dla opornych phrasal verbs i szlifowanie wyrażeń-wytrychów do części pisemnej.

Moją kulą u nogi od zawsze było jednak słuchanie. Myślę, że gdybym będąc w liceum znała alternatywne sposoby na jego naukę, to na hasło listening nie dostawałabym gęsiej skórki. Na szczęście lata teorii połączonej z praktyką, pozwalają mi na coraz lepsze rozumienie tego, o czym jest mowa w radio, podcaście czy serialu. 

Dziś więc podzielę się tą tajemną wiedzą z Tobą. Opowiem Ci o miejscach w sieci, w których będziesz mogła podszlifować swój brytyjski akcent i osłuchać się z językiem, co jest kluczowym elementem przygotowań do  egzaminów językowych. Na wyróżnionych dziś kanałach poznasz także różnice pomiędzy brytyjską i amerykańską wymową oraz słownictwem. Zobaczysz, że nauka rozumienia ze słuchu nie musi być ani nudna, ani trudna . Zapomnij o  monotonnych słuchankach z kategorii climate change i otwórz się na to, co oferuje Internet 🙂

 

 

Londyn

 

 

SERIALE

Nauka słownictwa z serialu to dla wielu osób relacja love-hate. Niby szukasz rozrywki, ale kusi Cię, żeby poznać mowę potoczną. Masz ochotę na chill, ale pragnienie wyniesienia czegoś pożytecznego jest równie silne. Trzeba więc dokonać wyboru i zapewnić sobie learn-life balance 😉

Nie będę ukrywać, że w kwestii seriali przodują u mnie amerykańskie produkcje. Mam jednak do polecenia jeden smaczek, który obejrzałam w całości, natomiast drugi – nadgryziony, ale dobrze się zapowiadający.

 

  • The crown

Serial dostępny na Netflix, z którego zadowoleni będą przede wszystkim osoby interesujące się historią. Jeśli myślisz o filologii angielskiej to tym bardziej powinnaś ten serial zobaczyć. Dlaczego? Ponieważ nie tylko przygotujesz aparat mowy, ale też zyskasz przydatną wiedzę, dzięki której będziesz mogła zapunktować na przedmiotach z historii. Wymowa jest iście brytyjska i zapewniam Cię, że jeśli jesteś przyzwyczajona do amerykańskich produkcji, to od razu usłyszysz różnicę.

Sam serial raz jest jest ciekawy, raz nie. Po obejrzeniu drugiego sezonu, miałam opinię, że trzeba pomęczyć pierwszy, żeby w drugim faktycznie się wkręcić. Trzeci sezon umiejscowiłabym gdzieś pośrodku. Z jednej strony zaciekawiał ze względu na bardziej aktualne treści, lecz nie wciągnął tak jak poprzedni.

 

  • Warto się starać

Jeśli Twój stosunek do historii jest co najmniej ambiwalentny, to może komedia będzie lepszym wyborem? Serial dostępny jest na Apple TV i wbrew pozorom można go również oglądać na Windowsie. Platforma oferuje darmowy 7-dniowy okres próbny, więc intensywny tydzień z angielskim bez opłat masz gwarantowany.

Uważaj jednak na haczyk. Jeśli korzystasz z Windowsa, to rezygnacja z darmowego okresu próbnego jest nieco utrudniona. Sama przechodziłam katusze, by ostatecznie Apple pobrał mi pieniądze za kolejny miesiąc. Była to też jednak wina mojego gapiostwa i przeoczenia terminu. Na szczęście miesięczny abonament w Apple TV to koszt 25 zł. Jest tam też znakomity, acz amerykański serial The Morning Show, o którym wkrótce wspomnę na swoich profilach na InstagramieFacebooku.

 

PODCASTY

Kto czytał wpis Jakich podcastów słuchać? Moje top 5 podcastów o biznesie i marketingu online ten zna moją miłość do tego medium. Przeważnie słucham podcastów biznesowych i marketingowych w języku polskim, ale mam też  zasubskrybowanych kilka anglojęzycznych.

Wszystkie omawiane podcasty znajdziesz  w aplikacji Spreaker.

 

  • Global news podcast by BBC

Od tego podcastu zaczęła się moja przygoda ze słuchaniem z własnej, nieprzymuszonej woli oraz potrzeby edukacji. Na Global news podcast znajdziesz przede wszystkim informacje ze świata; określiłabym je jako zbiór najważniejszych wiadomości w pigułce. Dla mnie podcast stanowi raczej narzędzie do osłuchiwania się z językiem, nie aktywnej nauki.  Spikerzy mówią szybko, więc tempo mowy przyrównałabym do standardowego, występującego w radio czy telewizji. Myślę więc, że będzie najbardziej odpowiedni dla osób na poziomie C1/C2 oraz takich, których żywo interesują aktualne wydarzenia na świecie.

 

  • Business Daily by BBC

Kolejny podcast autorstwa BBC, który prezentuje szersze spojrzenie na biznes w kraju i za granicą, uwzględniając przy tym społeczno-polityczny kontekst Jeśli chcesz mieć najważniejsze informacje w pigułce, to polecam odcinki z serii Business Weekly.

Podcast prezentuje  poziom zbliżony do Global news, dlatego polecałabym go osobom bardziej zaawansowanym.

 

  • Business English Pod

Podcast, który zdecydowanie polecam dla osób na poziomie B2, które chcą opanować słownictwo biznesowe, ale nie tylko. Tematyka jest bowiem zróżnicowana i ciekawa.

Tym co zachęciło mnie do dalszego słuchania jest fakt, że lektorzy mówią wolno i wyraźnie. Bez problemu więc wyłapiesz wyrażenia, które później będziesz mogła wykorzystać również na części pisemnej egzaminu z języka angielskiego. 

Kolejnym atutem podcastu są ciekawe odcinki. Mimo iż w swojej formie podcast przypomina standardowy listening, bo zawiera także ćwiczenia, to słuchając go możesz wiele dla siebie wynieść w kontekście pozajęzykowym.

Ostatnio słuchałam odcinków z serii Purchasing. Jeśli szukasz pracy, to przydatne mogą być też dla Ciebie odcinki Interview Tips, a do pracy z klientami lub w sprzedaży pomocna będzie seria Negotiations.

W podcaście znajdziesz też odcinki dotyczące gramatyki języka angielskiego, jak np. idiomy czy kolokacje. 

Jeśli nie wiesz od jakiego podcastu do nauki brytyjskiego angielskiego zacząć, to sugeruję wybrać właśnie Business English Pod.

 

 

YouTube

YouTube jest medium, które niewątpliwie wiedzie prym. Ogromną zaletą YouTube’a jest to, że znajdziemy na nim filmy wszelkiej maści. Vlogi, haule zakupowe, recenzje kosmetyczne, filmy, seriale, treningi i filmiki o treści edukacyjnej a to wszystko nagrane przez twórców czy lektorów z całego świata. Dlatego dziś YouTube nie jest medium poświęconym wyłącznie słuchaniu muzyki i oglądaniu teledysków. To potężny kanał, na którym można się uczyć praktycznie wszystkiego.

Ponieważ bardzo lubię YouTube i spędzam na nim czas każdego dnia, to mam Ci do polecenia kanały o nauce języka angielskiego autorstwa zarówno polskich , jak i anglojęzycznych lektorów, serwisy informacyjne, a także kanały, na których będziesz mogła obcować z mową potoczną.

 

 

  • Po cudzemu

Kanał prowadzony przez Arlenę Witt, lektorkę języka angielskiego i autorkę książek do nauki języka angielskiego m.in. Grama to nie grama oraz Władaj i gadaj.

Po cudzemu odkryłam  będąc jeszcze na studiach z polecenia współlokatorki. Pamiętam że byłam po rocznej przerwie w używaniu angielskiego (czego nie polecam robić) i miałam problem z przełamaniem się w mówieniu. Dlatego też pierwszym filmikiem, jaki obejrzałam był ten: 

Po cudzemu towarzyszyło mi każdego poranka do śniadania i zastanawiam się teraz czy nie powinnam do tego nawyku wrócić 😉

Dlaczego w ogóle wspominam o kanale prowadzonym przez polską lektorkę? Domyślam się, że samo „polecam” nie wystarczy, więc wspomnę o realnych korzyściach płynących z oglądania i słuchania.

Arlena Witt kładzie duży nacisk na wymowę i istotnie uczy Polaków poprawnego pronunciation. W każdym odcinku podaje dwa warianty wymowy danego słówka: brytyjski i amerykański. Tym samym nasze ucho poznaje i później wychwytuje istniejące pomiędzy nimi różnice.

Po cudzemu zaznajomiło mnie również z wieloma nowymi słówkami i wyrażeniami. Tym co zasługuje na uznanie, jest branie przez Arlenę na tapet prawdziwych smaczków, odkrywanie różnych znaczeń popularnego słówka, które wszyscy znamy, ale nie mamy świadomości, że oznacza ono jeszcze kilka innych rzeczy. Jeśli choć raz zaliczyłaś wtopę spowodowaną tego typu niewiedzą, to wiesz jak bardzo może ona zaszkodzić 😉

Arlena „poprawia” błędną wymowę od lat praktykowaną i mocno zakorzenioną wśród Polaków. Zaznajamia również z angielszczyzną potoczną i slangiem, co jest niezwykle przydatne podczas oglądaniu filmów i seriali, a także w kontaktach z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego.

Arlena jest niewątpliwie lektorką z powołania; Jeśli nie miałaś okazji poznać takiego nauczyciela w szkole, to teraz możesz to nadrobić na Youtube 😉

A co ja wyniosłam z oglądania Po cudzemu? Przede wszystkim wiedząc już jak poprawnie wymawiać pewne wyrazy nabrałam większej pewności w mówieniu. Po drugie, jestem w stanie odróżnić wymowę amerykańską od brytyjskiej. Po trzecie, dotychczasowe oczywiste oczywistości związane ze znaczeniem pewnych słówek dostąpiły przemiany.

Nic tylko oglądać i koniecznie spisywać nowe słówka wraz z wymową!

 

  • English with Lucy

Kanał, który odkryłam dzięki mojej koleżance, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna. Mimo iż tak jak wspominałam wolę wymowę amerykańską, to miło jest posłuchać tak lekkiej i melodyjnej angielszczyzny, będącej miodem na uszy.

Lucy opublikowała ok. 180 filmów z zakresu wymowy, słownictwa (również potocznego), Business English, praktyki słuchania, konwersacji, gramatyki itp.

Jeśli interesują Cię różnice między brytyjskim, amerykańskim i australijskim angielskim, to polecam obejrzeć film, który według mnie był strzałem w dziesiątkę i szkoda, że Lucy nie nagrała takich więcej. 

Może dzięki niemu unikniesz pisania na maturze cookie zamiast biscuit 😉

Niestety zauważyłam również spory minus kanału English with Lucy. Otóż w większości filmów na początku pojawia się kilkuminutowe polecenie jakiegoś produktu: aplikacji czy strony do nauki języka. Niby nic złego, ale sęk w tym, że chodzi zwykle o jeden i ten sam produkt. Więc oglądanie kolejnego filmiku z rzędu, który znowu rozpoczyna się od trzyminutowej recenzji może powoli irytować.

Inna kwestią są reklamy, zazwyczaj w ilości trzech, pojawiające się w trakcie nagrania, ale do tego chyba już przywykliśmy.

Mimo to jeśli jesteś fanką brytyjskiej angielszczyzny, chcesz osłuchać się z językiem i przy tym czegoś nauczyć, to polecam Ci English with Lucy.

Lucy prowadzi też bardziej lifestylowy kanał Lucy Bella Earl, więc jeśli masz ochotę się zrelaksować, posłuchać o czymś innym niż tematy typowo naukowe, a przy tym szlifować angielski, to zajrzyj na ten kanał.

 

  • To fluency

Kolejny kanał, który odkryłam z polecenia. Prawdziwy brytyjski akcent w profesjonalnym wydaniu. Dużo filmików o treści edukacyjnej. Jack nagrał filmik korespondujący z tematem tego wpisu, więc jeśli zastanawiasz się którego wariantu angielskiego się uczyć, to może tu znajdziesz na to odpowiedź 😉

 

 

 

Jak słuchać, żeby usłyszeć?

Jesteś na egzaminie, który zaczyna się standardowo od części zwanej listeningiem. Poza oczywistym stanem skupienia potrzebujesz jeszcze jednego – notatek. Na początku masz czas do przeczytania pytań, możesz w nich podkreślić słowa kluczowe i zastanowić się, jakie mogą być potencjalne odpowiedzi. W trakcie pierwszego słuchania nie patrz już jednak na pytania, tylko postaraj się zapisać wszystkie słowa kluczowe,  synonimy wyrazów, które są w treści pytań, ważne informacje takie jak daty, imiona itp.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas drugiego słuchania wychwycisz jeszcze więcej. Dopiero po skończonym listeningu przejdź do zakreślania odpowiedzi.

 

Jak uczyć się słownictwa z seriali?

Niedawno odkryłam super wtyczkę do Chrome’a, która jest kompatybilna z Netflixem. Nazywa się Language Learning with Netflix.

Używam jej w taki sposób, że włączam lekko zwolnione tempo i polskie tłumaczenie. W samym Netflixie ustawiam jednak napisy angielskie. W związku z tym mam dźwięk po angielsku a pod spodem napisy zarówno po angielsku, jak i po polsku.

Języków tłumaczenia jest naprawdę wiele, więc możesz wybrać jakiś inny język obcy, którym władasz. Ja kiedyś ustawiłam sobie czeski. Najeżdżałam wówczas na słówko, którego nie znałam i pokazywało mi się jego tłumaczenie.

Minusem  Language Learning with Netflix jest to, że wyrazy tłumaczone są maszynowo i dosłownie. Nie przetłumaczymy więc idiomów, czasowników frazowych czy całych wyrażeń. Takie rzeczy polecam sprawdzać w moim ulubionym słowniku internetowym diki.pl.

 

Zainteresowanie kluczem do sukcesu

Podsumowując, warto zaznaczyć, że nie da się efektywnie słuchać czegoś, co nas interesuje. Jeśli nie znosisz historii, to kolejne wybryki księżniczki Małgorzaty nie będą cię bawić.  

Wszystkie wymienione źródła, to tylko przykładowe propozycje. Ponieważ wiem, że droga do znalezienia świetnego podcastu czy kanału bywa kręta, dobrze jest mieć spis rzeczy ratunkowych, które ktoś już wyszukał i sprawdził 🙂 Zachęcam Cię jednak do samodzielnych poszukiwań, które zaprowadzą Cię do tego, o czym chcesz i lubisz słuchać. 

Naukę słuchania warto potraktować jako zabawę. Chociaż wiadomo, że oglądanie serialu dla nauki nie jest tak samo fajne jak oglądanie dla relaksu, ale postaraj się o tym pomyśleć jak o długoterminowej lokacie. Poza tym, nie musisz ograniczać się tylko do seriali. Lubisz kosmetyki, interesujesz się modą czy makijażem? Poszukaj zagranicznych kanałów. Kiedyś śledziłam kanały poświęcone pielęgnacji cery i makijażom, więc słownictwo z tej dziedziny miałam w małym palcu 😉  Interesuje Cię podróżowanie? Poszukaj vlogów z podróży. Lubisz modę? Na YouTube znajdziesz mnóstwo anglojęzycznych (i nie tylko) hauli zakupowych.

W ramach tej zachęty sama poszukam podcastów z obszaru marketingu i e-commerce w języku angielskim. Są to bowiem dziedziny, które mnie interesują najbardziej. Nie będę Cię oszukiwać – wybiorę raczej te od amerykańskich ekspertów. Nie tylko ze względu na język, ale również to, o czym wspominałam we wstępie –  Stany Zjednoczone królują w wyznaczaniu trendów, więc warto być na bieżąco. 

Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach na prawdę nie ma rzeczy niemożliwych. Uczyć się możemy gdzie i kiedy chcemy. Do wyboru są różne media, tysiące tematów, setki prowadzących. Jak to mówią: dla chcącego nic trudnego.

 

A jaki angielski Ty wolisz? Brytyjski czy amerykański?

Masz jakieś kanały czy inne źródła godne polecenia?

Daj znać 🙂

 

Best regards,

Nietypowa K.

 

3 Odpowiedzi

  1. Ala
    | Odpowiedz

    Angielski akcent jest piękny i to mój najukochańszy. Właściwie każda kinowa produkcja z wysp będzie się charakteryzować typowo angielskim akcentem i można wyłapać coś dla siebie. Arleta Witt jest super, ale najlepszy akcent jest do posłuchania u angielskich youtuberów. English with Lucy, tego nie znałam, dzięki za polecenie.
    A co do bloga to jest super! Niezły początek, ale od dobrych kilku tygodni cisza. Mam nadzieję że to tylko przerwa wakacyjna :).

  2. film modu
    | Odpowiedz

    Awesome! Its truly awesome article, I have got much clear idea on the topic of from this paragraph. Kitty Beau Luelle

  3. loans
    | Odpowiedz

    I happen to be writing to make you understand what a wonderful experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized too many things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the rest without problems understand various very confusing topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for supplying those warm and helpful, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Tanya.

Zostaw Komentarz