Najlepsze podcasty o biznesie i marketingu online. 5 polskich podcastów, których słucham i polecam

with 29 komentarzy

Jakiś czas temu zapytałam Was na Instagramie czy chcielibyście wpis o moich ulubionych podcastach. Odpowiedź była jednoznaczna, więc oto jestem. Niekoniecznie na biało, ale za to z moją złotą piątką podcastów o biznesie i marketingu online.

Jeśli jeszcze nie obserwujesz mnie na Instagramie, to zachęcam do nadrobienia, ponieważ w ten sposób każda Twoja niedziela wzbogaci się o nowe polecenie jakiegoś podcastu. Zainteresowany/a? Kliknij follow na @nietypowakowalska i wróć do czytania 😉

Dzisiejszy wpis przygotowałam z myślą o przedsiębiorczych, szukających inspiracji i potrzebujących kopa do działania ludziach. Jeśli dodatkowo interesujesz się marketingiem, zakładaniem i prowadzeniem biznesu to ten post jest właśnie dla Ciebie! 

 

Gdzie słuchać podcastów?

Zacznijmy od podstawowego narzędzia – telefonu. Mam Androida, więc najlepszą według mnie aplikacją do słuchania podcastów jest Spreaker. Miałam kiedyś Podcast addict, ale pewnego razu zaciął się na dobre, więc wymieniłam go na lepszy model.
Ponadto jeśli chodzi Ci po głowie nagrywaniu własnego podcastu, to Spreaker możesz też użyć jako hostingu. 

Wiele podcastów znajdziesz również na Spotify. Mimo iż przeważnie korzystam ze Spreakera, to na Spotify mam swojego ulubieńca. Jest nim Strefa Psyche SWPS, ale jak sama nazwa wskazuje, podcast porusza głównie kwestie natury psychologicznej.

Jeżeli natomiast jesteś w posiadaniu produktu Steve’a Jobsa, to iTunes wydaje się być najlepszym wyborem. Stety lub nie, jabłuszka nigdy nie miałam, więc nie powiem Ci dokładnie, jak sprawuje się iTunes w praktyce . Z tego co słyszałam, można tam zostawiać komentarze i oceny do odcinków, więc fajna sprawa zwłaszcza dla autora (trust me).

Drugim narzędziem do słuchania podcastów jest komputer. Wszyscy podcasterzy zamieszczają swoje odcinki na własnych stronach internetowych, a wielu z nich udostępnia je także na YouTube. Linki do stron bohaterów tego wpisu znajdziesz przy każdym z nich poniżej.

 

Gdzie słuchać podcastów

 

 

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Marek Jankowski występując jako gość w podcaście Michała Szafrańskiego – autora książek Finansowy Ninja  i Zaufanie, czyli waluta przyszłości oraz twórcy bloga i podcastu powiedział zdanie, które szczególnie zapadło mi w pamięć:

„(..)w żadnej innej epoce tak wiele bodźców nie walczyło o naszą uwagę za pomocą
angażowania naszego wzroku. Więc uważam, że podcast to medium, które właśnie w tych
czasach ma szansę rozkwitnąć najbardziej, bo nie wymaga tego wzroku. Nie musisz siedzieć
przed komputerem i patrzeć w ekran, co i tak robi większość ludzi przez dużą część swojego
życia. Możesz zamknąć oczy, patrzeć na coś dużo przyjemniejszego, a równocześnie korzystać
z całego dobrodziejstwa, jakie daje słuchanie podcastów”.

W tych kilku zdaniach zawiera się podsumowanie mojej miłości do podcastów. Mogę być perfekcyjną i wyedukowaną panią domu, a także kolarką-amatorką, która w międzyczasie dowiaduje się, jak profesjonalnie działać na LinkedIn. Czy można chcieć więcej?

Wartościowe i merytoryczne podcasty mogą śmiało konkurować z literaturą branżową. Także z tymi ważniakami z PWN! Powiem więcej – kilka dobrych podcastów o biznesie może dać Ci więcej, niż dałaby jedna, nawet najgrubsza książka. Dadzą Ci bowiem wiedzę praktyczną, popartą prawdziwymi historiami, pobudzającą do refleksji  i do tego w przyjemnej dla ucha formie. Jednak największym atutem jest tu oszczędność. Pieniędzy, bo wiedzę dostajemy zupełnie za darmo oraz tego, czego nam dzisiaj tak mocno brakuje – czasu. Pomyśl, ile czasu musiałabyś spędzić nad grubaśną książką, a ile słuchając max. godzinnego podcastu, robiąc przy tym różne inne rzeczy?

Paradoksem jest, że słuchając audiobooka łatwo jest mi się rozproszyć, ale słuchając podcastu staję się wręcz mistrzynią multitaskingu.

Jeśli jeszcze nie jesteś dostatecznie przekonana do słuchania podcastów, to głęboko wierzę, że główni bohaterowi niniejszego wpisu to zmienią.

Przedstawiam Ci moją złotą piątkę podcastów o biznesie i marketingu online.

 

 

Agnieszka Skupieńska To się opłaca 

To podcast, którego jak najbardziej opłaca się słuchać i podcast, od którego w ogóle zaczęłam swoją przygodę z tym typem rozrywko-nauki. Najpierw trafiłam na filmiki na YouTube, następnie przerzuciłam się na aplikację Spreaker

Uważam, że osoby poważnie myślące o założeniu własnego sklepu internetowego powinny mieć go na uwadze. Kiedy w głowie kiełkował mi właśnie taki pomysł, Agnieszka Skupieńska skutecznie sprowadziła mnie na ziemię 😉 Dzięki niej uświadomiłam sobie, że praca na cały etat  i prowadzenie sklepu online jednocześnie nie miałoby racji bytu.

Ale podcast To się opłaca nie jest dedykowany wyłącznie osobom prowadzącym swój sklep internetowy. Tematy dla siebie znajdą tu także blogerzy, freelancerzy, osoby pracujące zdalnie czy copywriterzy. Aga nagrała też kilka odcinków z cyklu Kulisy pracy, w których rozmawia ze specjalistami z różnych dziedzin.

Jako że tematyka produktywności i zarządzania sobą w czasie leży w kręgu moich zainteresowań, to bardzo przypadł mi do gustu odcinek 54: 12-tygodniowy rok. Jak ta koncepcja pomaga mi prowadzić firmę? Polecałam go również w cotygodniowych podcastach na niedzielę na moim Instagramie. 

Dużym atutem podcastu jest to, że Aga przekazuje wiedzę w przystępny sposób. Gdybym miała skategoryzować  podcasty ze względu na stopień zaawansowania odbiorcy, to umiejscowiłabym go w kategorii dla początkujących;  z naciskiem na osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie i planujące założenie sklepu online

Swoją wiedzę i doświadczenie Agnieszka przekuła w biznes. W jej przypadku zaczęło się od sklepu internetowego z akcesoriami do drinków i bloga. Dziś na stronie To się opłaca znajdziesz kursy video, e-booki i oczywiście podcasty  autorstwa Agnieszki.

 

 

Paweł Leżoch Biznes od początku

Biznes od początku to podcast dla osób, które przede wszystkim szukają sposobu na to, jak zarabiać w sieci.  Ja odkryłam go przy okazji szukania podcastów o tworzeniu stron internetowych. Oprócz odcinków poświęconych biznesom opartym na tworzeniu stron, sklepów internetowych, aplikacji SaaS czy kursów online, znajdziemy tu również odcinki o tym, jak pozyskiwać klientów przez Internet,  promować swoją firmę w social mediach, kreować markę osobistą, zarabiać na Youtube, prowadzić sprzedaż na Amazonie etc.

Podoba mi się, że w odcinkach np. o tworzeniu stron internetowych, Paweł wspomina też o kwestiach technicznych. Dzięki temu mam możliwość  poznać to zagadnienie od kulis.

Poza tematami dotyczącymi zakładania i prowadzenia biznesu w sieci, Paweł Leżoch nagrał również odcinki o zarabianiu na marce odzieżowej czy nieruchomościach.

Jest też kilka odcinków poświęconych kompetencjom miękkim.

Biznes od początku ma 88 odcinków, a Paweł publikuje je dość regularnie. Spis odcinków znajdziesz tutaj.

 

 

Agnieszka Chacińska Kobiety internetu

To podcast, który odkryłam relatywnie niedawno. Przemówił on do mnie z kilku względów.

Po pierwsze jestem kobietą, więc słuchanie opowieści o biznesach i sukcesach innych kobiet niezwykle mnie motywuje. Jeśli kojarzysz książkę Lean in (tłum. Włącz się do gry) autorstwa Sheryl Sandberg to chyba kojarzysz do czego piję. Nie ulega wątpliwości, że rola kobiety w społeczeństwie jest zgoła inna od tej, przypisanej mężczyznom. To kobiety najczęściej zmagają się z dylematem pt. kariera czy dom. Nie chcę umniejszać tu roli mężczyzny w wychowaniu dzieci, bo nie ulega wątpliwości, że jest ona równie ważna, ale realia jakie są każdy widzi. Znane są przypadki, kiedy to na rozmowie o pracę kandydatka jest przepytywana z życia prywatnego, ponieważ pracodawca nie ma ochoty zatrudniać młodej mężatki, o młodej mamie nie wspominając. Dobrze jest zatem posłuchać o budowaniu biznesu przez kobiety, które nie wybierały pomiędzy domem a karierą i szły przed siebie łącząc obie te dziedziny.

Drugim aspektem, za który lubię podcast Kobiety internetu jest osoba prowadzącej. Agnieszka ma nieprawdopodobną umiejętność aktywnego słuchania. Każde jej pytanie jest dosłownie w punkt i możesz odnieść wrażenie, że czyta Ci w myślach. Do tej pory Agnieszka nagrała 16 odcinków. Moim ulubionym jest odc. 14 Jak zarabiać na jednym flagowym produkcie, a to dlatego, że gościem jest Ewelina Muc, autorka kursu WP dla zielonych, z którego korzystałam przy tworzeniu tej strony 😉

Wszystkie odcinki Kobiety internetu znajdziesz tutaj.

 

 

Kobiety internetu podcast

 

 

Marketing Manager 2.0. Kacper Skoczylas

Na podcast Kacpra Skoczylasa trafiłam zimą, tuż przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie. Chciałam zgłębić e-commerce i dowiedzieć się jak najwięcej o marketingu. Kacper ma bardzo przyjemny głos, mówi merytorycznie i do niektórych odcinków zaprasza gości. Zainteresowanym rozpoczęciem kariery w marketingu mogę polecić odc. 15: Kariera w marketingu – od czego zacząć, jak planować rozwój, kluczowe kompetencje.

Niestety zauważyłam, że już od kwietnia tego roku nie pojawił się żaden nowy odcinek. Miejmy nadzieję, że to tylko chwilowy przestój, bo podcast Marketing Manager 2.0. naprawdę trafił w mój gust i spodoba się osobom zainteresowanym marketingiem i sprzedażą, zarówno tym początkującym, jak i średnio-zaawansowanym, chcącym się rozwijać w branży.

Więcej o podcaście Kacpra przeczytasz na jego stronie.

Edit: Kacper powrócił w ostatnim czasie do podcastowej aktywności i już publikuje regularnie.

 

Marek Jankowski Mała wielka firma

Na koniec wisienka na torcie, czyli Marek Jankowski i Mała wielka firma. Nie ma chyba w Polsce takiego podcastowego freaka, któremu postać Marka byłaby obca.

W  czołówce podcastu Mała wielka firma słyszymy „podcast dla biznesu, rozwoju i przyjemności słuchania„, z czym w zupełności się zgadzam. W podcaście Marka Jankowskiego znajdziesz m.in. odcinki o marketingu internetowym, zakładaniu i prowadzeniu własnej firmy, budowaniu marki osobistej, content marketingu ( prowadzone z Pawłem Tkaczykiem), pracy zdalnej, organizacji pracy, produktywności, sprzedaży, freelancingu i wiele, wiele innych.

Każdy, kto jest w jakimś stopniu zainteresowany rozwojem własnym i swojej kariery, znajdzie u Marka coś dla siebie. Mnie szczególnie interesują odcinki związane z marketingiem i content marketingiem, social mediami, produktywnością, własnym biznesem i dochodem pasywnym. Lubię także słuchać wywiadów z inspirującymi osobami, których droga na szczyt  nie była usłana różami.

W tym właśnie tkwi sukces podcastu Mała wielka firma. Goście Marka Jankowskiego są wybrani nieprzypadkowo i stanowią dużą dawkę inspiracji.  Dzielą się nie tylko swoimi sukcesami, ale i porażkami. Bez ogródek mówią o tym, co im się nie powiodło i jakie błędy popełnili, przez co wywiady zyskują transparentność, a podcast – autentyczność.

Wraz z każdym odcinkiem jestem bogatsza o nowe wyrażenia, narzędzia i co najważniejsze – przemyślenia. Rady gości odnoszę do swojego podwórka myśląc jak usprawnić to, co aktualnie robię. Za to właśnie cenię podcast Mała wielka firma najbardziej – za jakość, autentyczność i to, że każdy odcinek skłania mnie do jakichś refleksji a przy tym uposaża w wiedzę. Tego nie da się wyciągnąć z pierwszej lepszej książki o biznesie czy rozwoju osobistym.

Marek Jankowski nagrał już ponad 300 podcastów a wszystkie znajdziesz pod tym linkiem.

 

Podcasty o biznesie i marketingu online

 

I na osobie, która zaczęła nagrywać podcasty zanim to było modne, kończę swój subiektywny przegląd podcastowych ulubieńców. Z podcastów wyniosłam naprawdę sporo cennej wiedzy, dlatego zachęcam Cię do tego samego. Jeśli ważny jest dla Ciebie nieustanny rozwój osobisty, rozważasz po cichu jakiś biznes, chcesz popchnąć swoją karierę do przodu, albo po prostu jesteś zainteresowana marketingiem, e-commerce czy założeniem własnej działalności, to nie odkładaj tego na później. Instaluj aplikację do słuchania podcastów i chłoń wiedzę od ekspertów.

Polecam,

Nietypowa K.

 

 

 

A jak u Ciebie temat podcastów? Słuchasz, znasz, polecasz czy dopiero się przymierzasz? 🙂

Dawaj znać, czekam również na Twoich ulubieńców!

I pamiętaj, co niedziela – nowe polecenia na @nietypowakowalska.

 

 

29 Odpowiedzi

 1. Dominika
  | Odpowiedz

  Ja jestem wierną fanką dziewczyn z podcastu Prawdziwe Zbrodnie! 😀 ojeju, uwielbiam! 😀
  No i oczywiscie 7 metrów pod ziemią ; )
  A i co do twoich przykładów to już mam zapisane, bo tematy wydają sie mega ciekawe 🙂

 2. blogierka
  | Odpowiedz

  Dzięki – znam tylko Marka, także wszystko mi się przyda 🙂

 3. Matt
  | Odpowiedz

  Muszę przyznać, że większości z podcastów nie znam. Chyba obczaję w najbliższym czasie, bo fajnych podcastów przyjemnie się słucha w wolnych chwilach. Ciekawy wpis! 🙂

 4. Część znam, część poznam i to chętnie. Właśnie mnie zmotywowałaś, żeby wrócić do słuchania podcastów. Uwielbiam.

 5. […] czytał wpis Jakich podcastów słuchać? Moje top 5 podcastów o biznesie i marketingu online ten zna moją miłość do tego medium. Przeważnie słucham podcastów biznesowych i […]

 6. john wick
  | Odpowiedz

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. Nadeen ErvIn Powel

 7. canli tv
  | Odpowiedz

  Well I really enjoyed reading it. This tip provided by you is very constructive for accurate planning. Meggi Silvan Schwinn

 8. erotik
  | Odpowiedz

  There is obviously a lot to realize about this. I think you made various nice points in features also. Auberta Linus Porush

 9. bahis
  | Odpowiedz

  Hi there, yup this post is genuinely fastidious and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks. Davita Marlon Karie

 10. bahis
  | Odpowiedz

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge on the topic of unexpected emotions. Elsey Arnaldo Homovec

 11. erotik
  | Odpowiedz

  Great article! I needed to write some sort of comment, as I needed people to know just how good the info is in this article. Christabel Durante Billmyre

 12. erotik
  | Odpowiedz

  This blog site has got lots of very helpful information on it! Thanks for sharing it with me. Kaitlin Hirsch Gabriell

 13. bahis
  | Odpowiedz

  I truly love your website.. Excellent colors & theme. Shoshana Marshal Fredelia

 14. erotik
  | Odpowiedz

  Really informative blog post. Really looking forward to read more. Really Great. Monah Douglass Aldus

 15. erotik
  | Odpowiedz

  Very interesting suggestions you have mentioned, a big heads up for setting up. Marget Jordon Rexanna

 16. bahis
  | Odpowiedz

  Hello, constantly i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, as i enjoy to find out more and more. Aleece Paten Lantz

 17. erotik
  | Odpowiedz

  Having read this I believed it was rather enlightening. Pammi Burl Ahearn

 18. erotik
  | Odpowiedz

  Hello there! I really enjoy reading your blog! If you keep making amazing posts like this I will come back every day to keep reading. Micky Ruprecht Doughty

 19. bedava
  | Odpowiedz

  This is my first time visit at here and i am really happy to read everthing at single place. Gwyn Kaspar Hux

 20. bedava
  | Odpowiedz

  Marvelous, what a webpage it is! This blog provides useful facts to us, keep it up. Leela Ware Keon

 21. indir
  | Odpowiedz

  This article will help the internet people for building up new blog or even a weblog from start to end. Hephzibah Merill Towill

 22. indir
  | Odpowiedz

  Sweet web site, super design and style, very clean and employ pleasant. Marleah Garner Connell

 23. download
  | Odpowiedz

  Thank you for so eloquently putting into words what so many players are feeling. Fionnula Tracie Yoshiko

 24. maseczki na twarz
  | Odpowiedz

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other authors and use a little something from other web sites.

 25. maseczki jednorazowe
  | Odpowiedz

  Thanks for the suggestions you have shared here. Something else I would like to express is that laptop or computer memory specifications generally increase along with other advances in the engineering. For instance, if new generations of processor chips are brought to the market, there is certainly usually a similar increase in the size preferences of all computer system memory and hard drive space. This is because software program operated simply by these processor chips will inevitably increase in power to take advantage of the new technology.

 26. buy cialis
  | Odpowiedz

  Definitely, what a great blog and revealing posts, I definitely will bookmark your site. Best Regards!

 27. chwilówka online
  | Odpowiedz

  I reckon something truly special in this website.

 28. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.

 29. cbd
  | Odpowiedz

  I wanted to send you the very little remark to finally thank you the moment again over the spectacular techniques you have shared on this page. This has been simply surprisingly open-handed with you to offer unhampered what most of us would’ve offered for sale for an ebook to help make some money on their own, precisely seeing that you might have tried it in case you desired. Those suggestions in addition worked to become good way to realize that some people have the identical keenness similar to my personal own to realize significantly more when it comes to this matter. I believe there are several more pleasant sessions up front for people who scan through your site.

Zostaw Komentarz